Mayıs 28, 2024

DiYARBAKIR

456 87

DiYARBAKIR

KADIM SEHIR ” DiYARBAKIR

Türkiye’nin önemli turistik şehirleri arasında yer alan . Oldukça geniş bir yüzölçümüne sahip olduğu belirtilen Diyarbakır’ın tarım ve hayvancılık açısından avantajlı bir bölgede yer aldığı bilinmektedir.

Kırsal yaşamın hakim olduğu Diyarbakır’da çok sayıda ilçe bulunmaktadır. Yaklaşık 2 milyonluk nüfusa sahip olan şehrin ilçeleri arasında; Bağlar, Bismil, Çermik, Çınar, Çüngüş, Dicle, Eğil, Ergani, Hani, Hazro, Kayapınar, Kocaköy, Kulp, Lice, Silvan, Sur ve Yenişehir yer almaktadır.

bayan 19

Bağlar

Şehir merkezinden 25 kilometre uzaklıkta yer alan Bağlar, her yıl on binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Tarım ve hayvancılık açısından ön plana çıkan Bağlar kentinde gezilebilecek pek çok yer bulunmaktadır. İlçede gezebileceğiniz yerler arasında Göletli Park, Koşuyolu Parkı ve Bağlar ormanlık sahası yer almaktadır.

Bismil

Her yıl binlerce kişi tarafından tercih edilen Bismil ilçesi turistlerin uğrak noktaları arasında yer almaktadır.

Sessiz ve sakin olması ile tercih edilen Bismil kenti yüzölçümü açısından geniş bir bölgeyi kapsamaktadır. Şehir merkezinden 35 kilometre uzaklıkta yer alan Bismil, piknik ve kamp açısından ön plana çıkmaktadır.

Çermik

Turistik faaliyetler açısından ön plana çıkan Çermik, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Yabancı turistlerin uğrak noktaları arasında yer alan Çermik kentinde mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında Haburman Köprüsü ve Gelincik Dağı bulunmaktadır.

Çınar

Diyarbakır şehir merkezinden 77 kilometre uzaklıkta yer alan Çınar, kırsal yaşamın hakim olduğu bir ilçedir.

Genellikle yerli halkın yaşadığı Çınar kentinde yöresel yemekleri deneyebilirsiniz. Piknik açısından da avantajlı alanlara sahip olan kentte eğlenceli gezi programları gerçekleştirebilirsiniz.

Çüngüş

Şehir merkezinin 170 kilometre uzağında yer alan Çüngüş, dağlık bir bölgede bulunmaktadır.

Her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Çüngüş, tarım faaliyetleri açısından gelişmiş olmasıyla bilinmektedir. Günübirlik ziyaretler açısından tercih edebileceğiniz Çüngüş, sessiz ve sakin bir bölgede yer almaktadır.

bayan 18

Dicle

Doğal güzelliğiyle ön plana çıkan Dicle, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Kamp ve piknik gibi aktiviteler açısından tercih edilen Dicle kentinde çeşitli pek çok gezilecek yer bulunmaktadır. Şehir merkezinden 40 kilometre uzaklıkta yer alan Dicle, sessiz ve sakin bir bölgede yer almaktadır.

Eğil

Şehir merkezinin 10 kilometre uzağında yer alan Eğil, her yıl binlerce kişinin tercih ettiği yerler arasında bulunmaktadır. Sessiz ve sakin bir yaşamın sürdürüldüğü Eğil kentinde tarım faaliyetleri ön plana çıkmaktadır.

bayan 13

Ergani

Şehir merkezinden 40 kilometre uzaklıkta bulunan Ergani, kırsal yaşamın sürdürüldüğü yerlerden biridir. Doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Ergani kenti yaz aylarında sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Hani

Hafta sonları piknik açısından tercih edilen Hani kenti, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Dağlık bir bölgede yer alan Hani ilçesi şehir merkezinden 35 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Sessiz ve sakin bir bölgede yer alan Hani, köy yaşamının sürdürüldüğü ilçelerden biridir.

Hazro

Şehir merkezinden 45 kilometre uzaklıkta yer alan Hazro, piknik ve kamp gibi aktiviteler açısından tercih edilmektedir. Doğa ile iç içe olabileceğiniz kentin tarım ve hayvancılık açısından gelişmiş olduğu bilinmektedir.

bayan 8

Kayapınar

Her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Kayapınar ilçesi turistlerin uğrak noktaları arasında bulunmaktadır. İlçe merkezinde yer alan Kayapınar Parkı, piknik ve kamp aktiviteleri açısından tercih edebileceğiniz yerler arasındadır.

Kocaköy

Şehir merkezinden 15 kilometre uzaklıkta yer alan Kocaköy, her yıl binlerce kişinin tercih ettiği bir kenttir. Eşsiz manzaralara sahip olan kentin fotoğraf çekimleri açısından sıklıkla ziyaret edildiği bilinmektedir.

Kulp

Şehir merkezinden 150 kilometre uzaklıkta yer alan Kulp, geniş yüzölçümüyle ön plana çıkmaktadır. Tarım ve hayvancılık açısından verimli topraklara sahip olan kentte yöresel yemekleri denemeniz mümkündür.

bayan 10

Lice

Şehir merkezinden 50 kilometre uzaklıkta yer alan Lice kenti, tarım faaliyetleriyle ön plana çıkan bir ilçedir. Gezginlerin sıklıkla ziyaret ettiği ilçelerden biri olan Lice’de mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında Antik Kent ve Birkleyn Mağaraları bulunmaktadır.

Silvan

Her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Silvan ilçesi, sessiz ve sakin bir bölgede yer almaktadır. Kırsal yaşamın sürdürüldüğü kentin şehir merkezinden yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta olduğu bilinmektedir.

bayan 11

Sur

Doğal güzellikleriyle ön plana çıkmayı başaran Sur, her yıl binlerce kişinin tercih ettiği bir ilçedir. Tarihi açıdan da ziyaretlerin gerçekleştirildiği Sur kentinde mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında Ulu Cami, Hevsel Bahçeleri ve On Gözlü Köprü bulunmaktadır.

Yenişehir

Diyarbakır’ın turistik kentlerinden biri olan Yenişehir, şehir merkezinden 45 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kamp ve piknik gibi doğa içerisinde aktiviteler gerçekleştirebileceğiniz Yenişehir’in eğlence mekanları açısından da avantajlı olduğu görülmektedir.

Kaynak,alinti : https://www.gezinomi.com/gezi-rehberi