Mayıs 28, 2024

D21 Haber / AB seçimleri öncesinde popülist partileri güçlendiriyor..

AB secimleri oncesinde populist partileri guclendiriyor

AB seçimleri öncesinde popülist partileri güçlendiriyor

EN SON DAKIKA HABERAşırı sağ partilerin ve öfkeli çiftçilerin birleşmesi yapılacak.  

BRÜKSEL—Aşırı sağ, Avrupa’da iktidara geldiğinde bir traktörün arkasına geçebilir.

İtalya’dan Hollanda’ya, Fransa Ulusal Mitingi ve Almanya İçin Alternatif gibi sağcı partiler, Haziran ayındaki AB seçimleri öncesinde çiftçilerin gürültülü öfkesini sırtlıyor. Traktörlerin homurdanması ve hayvan geçit törenleri bu öfkeyi tamamlıyor.

sayfa alt ters yuz

Popülist partiler

Bu yılın başlarında, Almanya’daki öfkeli çiftçilerin Ekonomi Bakanı Robert Habeck’i feribotta köşeye sıkıştırması ve onu başka bir gemiyle acil ayrılmaya zorlaması, bu patlayıcı bağlantının bir sonucu olarak meydana geldi. Bu, Avrupa’nın gıda arzının kontrolünü kaybetme konusundaki uzun süredir devam eden endişelerine işaret ediyor. Hormonla beslenen sığır eti veya AB süpermarketlerinde satılan genetiği değiştirilmiş ürünler bu endişelere örnektir.

AB seçimleri öncesinde popülist partileri güçlendiriyor

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi‘nde siyaset bilimci Kevin Cunningham, “Avrupa çapında aşırı sağ için çiftçilerin öfkesi önemli bir sorun haline geldi” dedi. “Bu bir numaralı sorun olmayabilir, ancak ekonomik sorunların kristalleşmesi konusunda şaşırtıcı derecede etkili.”

Anketler, bloğun yaklaşık dokuz milyon çiftçisi arasında aşırı sağ partilere daha fazla ilgi gösterdiğini gösteriyor, çünkü Haziran ayında yapılacak Avrupa seçimleri için kampanyalar başladı. Hükümetlerin Ukrayna’dan daha ucuz ithalat yapmak için yerel üretimden kaçınmasına karşı yapılan referandum ve dizel vergilerindeki artışlar enflasyonla birleştiğinde, tüm ülkedeki çiftçiler arasında artan nefret yayılıyor.

Çarşamba günü Avrupa Dış İlişkiler Konseyi tarafından yapılan bir anket, dokuz AB ülkesinde aşırı sağ partilerin birinci sırada olduğunu ve bu partilerin Avrupa Parlamentosu’ndaki sandalye sayısını önemli ölçüde artırdığını gösterdi. Bu, Avrupa Parlamentosu’nda üçüncü büyük siyasi grup haline gelen sağcı Kimlik ve Demokrasi grubunun sandalye kazandığını gösteren POLITICO anketi ile örtüşüyor.

Fransız José Bové gibi bıyıklı liderlerin serbest ticaret anlaşmalarını ve çokuluslu firmaları hedef aldığı siyasi solun hakimiyetinde, çiftçilerin öfkesi bu kez Brüksel’i ve Yeşil Anlaşmayı çökertmeye kararlı sağcılar tarafından yönetiliyor.

sayfa alt

Herkes sağa doğru itmeye gayret ediyor

Sağdan gelen baskı, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve onun eski çevre çarı Frans Timmermans’ın imza politikası olan Yeşil Anlaşma’ya karşı saldırıya geçmeye itiyor. . Geçen yılın sonlarında, EPP, “Doğa Restorasyonu” olarak bilinen bir yasa tasarısına karşı bir isyana öncülük etti, ancak tasarı kısmen ortadan kaldırılamadı. Şimdi, EPP, içten yanmalı motorlara yönelik 2035 yasağının kaldırılmasını istiyor.

Bununla birlikte, Kimlik ve Demokrasi gibi radikal sağ partiler çok daha fazlasını istiyor. Viktor Orbán’a bağlı MCC düşünce kuruluşunun Brüksel’de düzenlediği bir etkinlikte, AB milletvekili Patricia Chagnon, radikal çiftçi protesto hareketi olan “Çiftçi Savunma Gücü”nü övdü ve bunun “devrilmesinde” önemli bir rol oynadığını söyledi. Hollanda hükümeti tarafından.

“Bunun diğer çiftçiler için büyük bir umut ve teşvik işareti olduğunu düşünüyorum.” Önemli bir örnek.”Bu hafta, Von der Leyen, tarım, sanayi, tüketici örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerle tarım politikalarının oluşturulması sürecinde “daha fazla diyalog ve daha az kutuplaşma” sağlamak için görüşmeler yaptı.

Bu hafta Brüksel’de öfkeli çiftçilerin katıldığı bir toplantıda, AB’nin sağcı milletvekili Nicolas Bay POLITICO’ya, Brüksel’de imzalanan serbest ticaret anlaşmalarına ve yeşil kurallara yönelik öfkenin gerçekten de tüm Avrupa çapında olduğunu ve önümüzdeki dönemde AB karşıtı partiler için önemli bir itici güç olduğunu söyledi. hükümetleri devirmek. Haziran ayında yapılacak seçim.

“Bu olgunun kıtasal bir boyutu olduğunu düşünüyorum” dedi Politico’ya. Avrupa tarımı, Brüksel’in kendilerine empoze etmeye çalıştığı serbest ticaret politikalarına ve çiftçilik türlerine artık dayanmıyor.”

internatioanl21 flash

Büyük olasılıkla, Hollanda’da nitrojen emisyonlarını azaltan bir karara karşı devam eden protestolar, sağcı popülist Geert Wilders’in geçen Kasım ayındaki ulusal seçimlerde şaşırtıcı bir zaferin habercisi oldu.

Almanya’da aşırı sağ AfD partisi, Sosyal Demokrat Şansölye Olaf Scholz’a saldırmak için zaman zaman şiddetli bir şekilde hareket ediyor.

GettyImages 1953485550

Haziran ayında yapılacak Avrupa seçimleri için kampanyalar başlarken, anketler çiftçi-popülist birlikteliğinin bloğun yaklaşık dokuz milyon çiftçisi arasındaki aşırı sağ partilerin çekiciliğini artırmaya yardımcı olduğunu gösteriyor | Getty Images aracılığıyla Philippe Lopez/AFP

Fransa’da, Ulusal Miting partisi başkanı Jordan Bardella, göçmen ve AB karşıtı partinin AB seçimlerinde önde gelen adayı olan merkezci Başkan Emmanuel Macron’u “tarımımızı yok etmek” istemekle suçlamak için aynı stratejiyi kullanıyor.

internatioanl21 flash

emmanuel macron kimdir
Fransa Başkani Emmanuel Macron

Çiftçi hareketleri, İtalya ve İrlanda’da da aşırı sağ popülist hareketler tarafından desteklenir ve sendikalar ve çiftçi partileri gibi geleneksel savunucuların seslerini bastırır.

Pazarları ele geçirdiler. Ek olarak, bizimle aynı kurallara uygun olarak üretim yapmıyorlar!Fransız sığır ve tahıl çiftçisi Benoît Laqueue, sabah 5’te Avrupa Parlamentosu önündeki protestoya katılmak için kalktı ve şunları söyledi:

Fransız sığır ve tahıl çiftçisi Benoît Laqueue

Bu tür eleştiriler, çiftçilerin ceplerine her yıl on milyarlarca avro akıtan ve dünyanın en büyük sübvansiyon politikalarından biri olan Ortak Tarım Politikası’ndan yararlandıkları için ironik olabilir. Çarşamba günkü mitingde POLITICO tarafından sorgulanan çiftçiler, CAP parasını cebe atmaya devam etmekten memnun olduklarını söylediler.

Ancak birçoğu Brüksel’deki “teknokratlara” kızdı ve onları küçük çiftçileri çok pahalı kurallar için boğmakla ve dünya çapındaki rakiplerinin haksız rekabetine maruz bırakmakla suçladı.

Fransız sağcı siyasetçi Marion Maréchal, Avrupa Yeşil Anlaşması ve onun kurallarının “tsunamisi” çiftçilerin Brüksel’deki protestolarını körüklediğini söyledi. Marine Le Pen’in eski başkanlık adayı. Bu aynı zamanda Avrupa’nın hatası olduğunu belirtti.

Politico

ust resim cizgi

Emmanuel Macron kimdir?

Emmanuel Macron 37374335081 cropped
Emmanuel Macron

Fransız bankacı, bürokrat ve siyasetçi Emmanuel Macron, 2017 Fransa Cumhurbaşkanlığı seçiminde kurucusu olduğu merkez parti En Marche!’ın adayı oldu ve Cumhurbaşkanı seçildi.

21 Aralık 1977’de Amiens, Hauts-de-France, Fransa’da Emmanuel Jean-Michel Frédéric Macron doğdu.

Annesi doktor ve babası nöroloji profesörü olan Emmanuel Macron, 12 yaşında kendi isteğiyle Katolik olarak vaftiz oldu.

emmanuel macron kimdir
Macron, liseyi bitirdikten sonra Paris Ouest Nanterre La Défense Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde okumaya başladı ve burada asistanlık yaptı. Bu süreçte, filozof Paul Ricoeur’un La Mémoire, l’histoire, l’oubli (Bellek, tarih, unutkanlık) adlı kitabının 1999 ile 2001 yılları arasında hazırlanmasında yardım etti.

2011 yılında Paris Siyasal Bilgiler Enstitüsü’nden Kamu İşleri alanında lisansüstü diploma aldı.

2002-2004 yılları arasında Ulusal İdare Okulu’nda (ENA) okudu. Eğitimi boyunca Nijerya’daki Fransa Büyükelçiliğinde staj yaptı. Amiens Konservatuarı’nda 10 yıl piyano eğitimi aldı ve üçüncülük ödülü kazandı.

Cumhurbaşkanlığı görevi

15 Mayıs 2012’de François Hollande Cumhurbaşkanı oldu ve Emmanuel Macron, 30 Ağustos 2014’te bu görevden ayrıldı.

2. Manuel Valls, Dijital Ekonomi, Sanayi ve Ekonomi Bakanı olarak görev yaptı.Bazı insanlar onu sosyal liberal veya sosyal demokrat olarak görüyor ve Sosyalist Parti’nin sağ tarafında yer alıyor.

30 Ağustos 2016’da hükümetten ayrılan Macron, En Marche! hareketini kurdu ve 2017 Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday oldu. Marine Le Pen, ilk turda başarısız oldu ve 7 Mayıs 2017’de Cumhurbaşkanı seçildi.

alt resim cizgi

internatioanl21 flash

About Author

D21 Türkiye

İsmail Kartal’dan flaş paylaşım!

İsmail Kartal’dan flaş paylaşım! Fenerbahçe Teknik Direktörü İsmail Kartal sosyal medya hesabından tüm takımın bir arada olduğu fotoğrafı paylaşırken “Gurur”...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Çorum’da korkutan deprem

Çorum’da korkutan deprem Kandilli duyurdu! Çorum’da deprem Kandilli Rasathanesi, Çorum’da 3.6 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. Son dakika edinilen bilgiye...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Galatasaray’ın şampiyonluğu Dünya basınında

Galatasaray’ın şampiyonluğu Dünya basınında Süper Lig’de topladığı 102 puanla ezeli rakibi Fenerbahçe‘nin önünde 24. kez mutlu sona ulaşan Galatasaray’ın üst...
Devamını Oku
D21 Magazin

Adet söktürücü kür tarifi nedir? Adet söktürücü bitki çayları

Adet söktürücü kür tarifi nedir? Adet söktürücü bitki çayları Adet söktürücü kürler adet döngüsünü daha düzenli hale getiren ve aynı...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Yargı ekrana veda etti

Yargı ekrana veda etti Kanal D’nin, üç sezondur ekranda olan Emmy ödüllü dizisi Yargı, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen bir geceyle...
Devamını Oku
D21 Türkiye

D21 News – İstanbul’un en çok kredi kartı kullandığı şehir olması dikkat çekici.

BDDK bünyesinde faaliyet gösteren Fintürk tarafından açıklanan verilere göre, en yüksek kredi kartı borcu olan şehirler belirlendi. İstanbul’un en çok...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Sinem Kobal – Kenan İmirzalıoğlu – 2. KIZLARINA 2. YAŞ PARTİSİ!

Sinem Kobal – Kenan İmirzalıoğlu… 2. KIZLARINA 2. YAŞ PARTİSİ! Sinem Kobal ile Kenan İmirzalıoğlu’nun küçük kızları Leyla, 2 yaşına...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Batman’da çeşitli suçlardan aranan 113 kişi yakalandı

Batman’da çeşitli suçlardan aranan 113 kişi yakalandı Batman İl Emniyet Müdürlüğü tarafında yapılan açıklamada, haklarında yakalama kararı bulunan şüphelilere yönelik...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Kendi elleriyle ördüğü giysileri Gazze’nin yetim çocuklarına bağışladı

Kendi elleriyle ördüğü giysileri Gazze’nin yetim çocuklarına bağışladı Tarsus Umut Kervanı yetkilisi Ramazan Taşdemir, konu ili ilgili yaptığı açıklamada, “Bir...
Devamını Oku
D21 Türkiye

İsrail gece yarısı sivillerin çadırlarını bombaladı.. Refah’ta kanlı katliam

İsrail gece yarısı sivillerin çadırlarını bombaladı.. Refah’ta kanlı katliam Terör devleti İsrail’den Refah’ta katliam: Çok sayıda ölü ve yaralı var...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Edis… MARTILAR ‘KİMLER GELDİ, KİMLER GEÇTİ’ DİZİSİ İLE YENİDEN LİSTELERDE!

Edis… MARTILAR ‘KİMLER GELDİ, KİMLER GEÇTİ’ DİZİSİ İLE YENİDEN LİSTELERDE! Edis’in Martılar şarkısı yeniden dünya listelerine girerek göğsümüzü kabarttı. Şarkının...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Can Bonomo – OĞLU ADIYLA SESLENİNCE!..

Can Bonomo… OĞLU ADIYLA SESLENİNCE!.. 2018 yılında evlendiği oyuncu Öykü Karayel ile bir süre önce oğullarını kucağına alan Can Bonomo...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Yakıt tankeri ile tır çarpıştı: 3 yaralı

Yakıt tankeri ile tır çarpıştı: 3 yaralı Kaza, Bitlis-Diyarbakır kara yolu Tanrıyar (Rıclek) köyü mevkiinde meydana geldi. Bitlis istikametinden Diyarbakır...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Siyonist işgalciler Gazze’de Filistinlilerin çadırlarını vurdu: 40 şehid

Siyonist işgalciler Gazze’de Filistinlilerin çadırlarını vurdu: 40 şehid İşgal ordusunun,Gazze Şeridi’ndeki Refah kentinde yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına düzenlediği saldırıda en...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Galatasaray, Konyaspor’u 3-1 mağlup ederek şampiyon oldu

Galatasaray, Konyaspor’u 3-1 mağlup ederek şampiyon oldu Galatasaray, Trentol Süper Lig’in son haftasında deplasmanda Konyaspor’u 3-1 mağlup ederek 24. kez...
Devamını Oku
D21 Türkiye

25 Mayıs reytingleri belli oldu!

25 Mayıs reytingleri belli oldu! 25 Mayıs Cumartesi günü yayınlanan programların reyting sonuçları açıklandı Total’de 1. sırada TRT 1’de izleyici...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Erdoğan, CHP’yi ne zaman ziyaret edecek? AKP’li isim görüşme tarihini duyurdu

Erdoğan, CHP’yi ne zaman ziyaret edecek? AKP’li isim görüşme tarihini duyurdu AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, Kanal 7’de katıldığı programda...
Devamını Oku
D21 Türkiye

AFAD ve Kandilli Rasathanesi duyurdu! Muğla Bodrum’da deprem!

Son Dakika Depremleri: AFAD ve Kandilli Rasathanesi duyurdu! Muğla Bodrum’da deprem! Son Dakika: Türkiye’nin deprem ülkesi nedeniyle vatandaşın gözü kulağı...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Mersin’de Star Diyarbakır otobüsü zincirleme kaza yaptı: 10 ölü, 39 yaralı

Mersin’de Star Diyarbakır otobüsü zincirleme kaza yaptı: 10 ölü, 39 yaralı Haber Merkezi – Mersin’de, Tarsus-Adana-Antep Otoyolu’nda 4 aracın karıştığı...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Xbox Next geliyor, PlayStation ayağa kalk büyüğün geldi!

Xbox Next geliyor, PlayStation ayağa kalk büyüğün geldi! Microsoft’un yeni oyun konsolu Xbox Next, teknoloji dünyasında büyük bir heyecan yaratıyor....
Devamını Oku