Mayıs 27, 2024

D21 News – Ürdün’de halk İsrail’e destek olan krallığı protesto ediyor

0
16d9a1c4 7044 48f7 891c 9d8ae66c82ab bBge01

Ürdün’de halk İsrail’e destek olan krallığı protesto ediyor

Ürdün, hava sahasındaki İran mühimmatını imha etti. Şimdi halkıyla ve İran’la gerginlikleri var.

Ürdünlüler, 13 Nisan gecesi geç saatlerde pencerelerinin dışına baktıklarında, gökyüzünde ateş topları ve ülke geneline çarpan dron kalıntılarını gördüklerinde şok oldular.
Haberin verilmesinden önce Ürdün, ihtiyati tedbir olarak hava sahasını kapatmıştı ve Ürdün Hava Kuvvetlerinin , İsrail’e giden düzinelerce İran insansız hava aracını düşürdüğü bildirildi. İran İslam Cumhuriyeti, İsrail’in yaklaşık iki hafta önce Şam’da iki İranlı generali ve diğerlerini öldürdüğü hava saldırısından sonra Yahudi devletine üç yüzden fazla füze ve insansız hava aracı ateşledi. 14 Nisan’da Ürdün kabinesi , ülkenin hava sahasını geçen uçan cisimlerin önlendiğini doğruladı ve birkaç ek ayrıntı daha verdi.

Ürdün’de halk İsrail’e destek olan krallığı protesto ediyor

Eski Ürdün Dışişleri Bakanı Marwan Muasher, İran’a ait insansız hava araçlarının düşürülmesinin ” yükselmeyi önlemek ” amacıyla tasarlandığını ve ülkenin stratejik çıkarlarına uygun olduğunu açıkladı. Geniş çaplı bir İran-İsrail savaşı, iki güçlü düşman arasında sıkışan Haşimi Krallığı’na muhtemelen zarar verecektir.

Sıradan Ürdünlüler bu dramatik harekete karışık bir tepki gösterdi. Ürdünlü aktivist Madallah Nawarseh, X’te (eski adıyla Twitter) şunları söyledi : “Vatanını seven bir Ürdünlü, Ürdün’ün İran’ın insansız hava araçlarını ve balistik füzelerini önleme yeteneğine sahip olmasına sevinmeli.” “Bu, güçlü askeri yeteneklere sahip, sınırlarını ve hava sahasını İran’a karşı koruyabilen bir ülke olduğumuz anlamına geliyor.”

ÜRDÜN KRALI ABDULLAH

Ancak diğerleri daha eleştireldi. NBC News , Amman’ın Fransa’ya Ürdün’deki askeri üssünü kullanarak İran’a ait insansız hava araçlarını düşürme yetkisi vermesinin yanı sıra, Haşimi Krallığı’nın İsrail savaş uçaklarının Ürdün hava sahasına girmesine ve İran füzelerini engellemesine de izin verdiğini bildirdi.

Usta Ürdünlü gazeteci Lamis Adnoni Facebook’ta “Ürdün hava sahasının Amerikan ve İsrail savaş uçaklarına kapatılması gerekiyor ” dedi.
“Hey yukarıda olanlar, [Ürdün hükümeti] bir hatırlatma olsun; İsrail düşmandır.” Eski Ürdün Enformasyon Bakanı Tahir el Adwan da İran füzelerinin Arap topraklarına düşürülmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Adwan, Ürdün hükümetini açıkça azarlayarak, hükümetin ” Arap egemenliğinin, onurunun, topraklarının ve göklerinin nüfuz isteyen her yabancı veya Arap olmayan için ihlal edilmesine ” izin verdiğini iddia etti. Ürdün’e yönelik hayal kırıklığı yoğunlaştıkça, Kral Abdullah’ın İsrail ordusu üniforması giydiği hicivli bir görüntü yayıldı. Hatta bazı çevrimiçi aktivistler, Ürdün Hava Kuvvetleri’nde pilot olan Prenses Salma’nın İran’a ait insansız hava araçlarını düşürdüğünü bile iddia etti, ancak bu söylenti çürütüldü .

Ürdün hükümeti İsrail’i korumaya yönelik bu tür suçlamaları çürütmeye çalıştı. Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, Amman’ın, menşei ülke ne olursa olsun, Haşimi Krallığı’nın hava sahasını ihlal eden her türlü füzeyi önleme yönünde uzun süredir devam eden bir politikası olduğunu söyledi. Üst düzey Ürdünlü diplomat ayrıca İsrail’in İran’ın barajına misilleme yapmamasını talep etti ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu sert bir şekilde azarladı.

Safadi’nin yorumları, Ürdün hükümetinin eylemlerini halkın duyarlılığıyla daha iyi uyumlaştırmayı amaçlıyordu. Pek çok Ürdünlü, Gazze’de artan ölü sayısına rağmen Abdullah’ın İsrail ile diplomatik ilişkilerini sürdürmesinden dolayı zaten hayal kırıklığına uğramıştı. İran’ın insansız hava aracı saldırısı ve bunu takiben alınan insansız hava araçlarının düşürülmesi kararı, Ürdün hükümeti ile Filistin mücadelesini büyük ölçüde destekleyen ülke halkı arasındaki gerilimi daha da artırdı. Haşimi Krallığı’nda işsizlik yüzde 22’ye yükselirken , Ürdünlü yetkililer halkla daha fazla gerilim yaratmak istemiyor.

Ancak Safadi’nin eleştirileri, Amman’ı İran tehdidini etkisiz hale getirdiği için öven bazı İsraillilerin paylaştığı sevinci azaltmadı. Knesset üyesi Meirav Cohen, X’te yaptığı paylaşımda “İsrail, dün gece saldırının durdurulmasındaki rolleri için Kral Abdullah’a ve krallığın ordusuna tam teşekkür etmelidir ” dedi.

Ürdün’ün İran’a ait insansız hava araçlarını düşürmesi dikkat çekiciydi çünkü Amman, İsrail’in Gazze’deki savaşını en sert şekilde eleştirenlerden biriydi ve Kasım 2023’te Tel Aviv’deki büyükelçisini geri çağırmıştı. Safadi o ay İsrail’le yapılan 1994 barış anlaşmasının “ toz ” aldığını söyledi ve Başbakan Bisher Khasawnah İsrail ile olası bir savaştan bahsetti . Ancak İran’ın şimdiye kadarki en büyük saldırısı karşısında savunmasız kaldığı bir anda Yahudi devleti en fazla yardıma ihtiyaç duyduğunda, Ürdün silahlı kuvvetleri İsraillilerin hayatlarını kurtarmak için somut adımlar attı. İran tehdidini etkisiz hale getiren Haşimi Krallığı, Abdullah’ın Netanyahu’nun politikalarından sık sık rahatsız olmasına rağmen iki komşu arasındaki askeri bağların güçlü kaldığını gösterdi.

İsrail-Ürdün güvenlik işbirliğinin bu kadar yakın olması, İran’ın tam da kaçınmaya çalıştığı şeydi. Yarı resmi Fars Haber Ajansı, İran ordusunun “bilgili bir kaynak”tan alıntı yaparak, Tahran’ın “Siyonist rejime yönelik cezai saldırı sırasında Ürdün’ün hareketlerini dikkatle izlediğini ve Ürdün’ün müdahale etmesi halinde bir sonraki hedefin olacağını ” ifade etti.

Haşimi Krallığı doğal olarak İran’ın tehdidinden memnun değildi. 14 Nisan’da Ürdün Dışişleri Bakanlığı, İran’ın Amman büyükelçisini İslam Cumhuriyeti’nin tekrarlanan “hakaretleri” nedeniyle kınamak üzere çağırdı . Irak’ta İran destekli bir milis gücü olan Kataib Hizbullah’ın İsrail’le savaşmak için Ürdün’deki on iki bin savaşçıya roket ve patlayıcı sağlamakla tehdit etmesiyle Tahran’la gerginlikler Nisan ayı başlarında zaten yükselmişti . Ürdünlü bir güvenlik yetkilisi duyuruyu “gerginliği artırdığı” gerekçesiyle azarladı. Abdullah’ın, Haşimi Krallığı’nda faaliyet gösteren, Ürdün güvenlik güçlerinin devlet üzerindeki kontrolünü zayıflatan ve olası İsrail askeri misillemelerine davetiye çıkaran İran destekli yabancı milislerle hiçbir ilgisi yok. Sadece birkaç ay önce İran destekli bir milis, Ürdün’ün kuzeydoğusunda üç ABD askerinin ölümüne ve otuzdan fazla askerin yaralanmasına yol açan bir insansız hava aracı saldırısı düzenledi.

Bu ayki Ürdün-İran anlaşmazlığı, her iki ülkenin de İsrail’in Gazze’deki askeri harekâtını sona erdirme yönündeki aynı geçici hedefi paylaşmasına rağmen, iki ülke arasında onlarca yıldır devam eden gerilimleri daha da derinleştiriyor. Ocak ayında Haşimi Krallığı, Suriye’nin güneyinde İran bağlantılı uyuşturucu kaçakçılarına karşı hava saldırıları düzenledi. Birkaç yıl önce Kral Abdullah, bir röportajında ​​” İran imzalı ” insansız hava araçlarının daha önce Ürdün’e saldırdığını söylemişti. En ünlüsü, Haşimi liderinin 2004’te İran’ın Ürdün’ün komşuları Irak, Suriye ve Lübnan üzerindeki nüfuzunu genişleteceği bir “ Şii Hilali ” uyarısıydı. Aralık 2004’te Ürdün’ün Bağdat’taki büyükelçiliği bombalandı ve dokuz kişi öldü. Abdullah anılarında, saldırıdan İslam Devrim Muhafızları Ordusu’nun (IRGC) desteğiyle “tanınmış” bir Şii siyasi grubunu sorumlu tuttu .

Ürdün’ün İran’a ait insansız hava araçlarını düşürmesinden yalnızca birkaç saat sonra Abdullah, Beyaz Saray’dan bir telefon aldı. Başkan Joe Biden, Haşimi liderine Tahran’ın Ürdün’ü tehdit eden saldırısını ” şiddetle kınadığını ” söyledi. Washington, İran’ın Yahudi devletine yönelik hava saldırısını durdurmaya odaklanmışken, Abdullah, Ürdün’ün en büyük bağışçısıyla ittifakını güçlendirmesi gerektiğini anladı . İran’ın Amman’ı bu garip duruma yerleştirmesi (ya füzeleri engelleyerek bazı Araplar arasında alay konusu olmak ya da en iyi müttefikini küçümsemek ve saldırıların krallığın hava sahasından İsrail’i vurmasına izin vermek zorunda kalması) Ürdün’ün Tahran’a yönelik uzun süredir devam eden şüphesini daha da güçlendirdi.

Kaynak: HaberVitrini

About Author

Bir yanıt yazın

D21 Türkiye

25 Mayıs reytingleri belli oldu!

25 Mayıs reytingleri belli oldu! 25 Mayıs Cumartesi günü yayınlanan programların reyting sonuçları açıklandı Total’de 1. sırada TRT 1’de izleyici...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Erdoğan, CHP’yi ne zaman ziyaret edecek? AKP’li isim görüşme tarihini duyurdu

Erdoğan, CHP’yi ne zaman ziyaret edecek? AKP’li isim görüşme tarihini duyurdu AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, Kanal 7’de katıldığı programda...
Devamını Oku
D21 Türkiye

AFAD ve Kandilli Rasathanesi duyurdu! Muğla Bodrum’da deprem!

Son Dakika Depremleri: AFAD ve Kandilli Rasathanesi duyurdu! Muğla Bodrum’da deprem! Son Dakika: Türkiye’nin deprem ülkesi nedeniyle vatandaşın gözü kulağı...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Mersin’de Star Diyarbakır otobüsü zincirleme kaza yaptı: 10 ölü, 39 yaralı

Mersin’de Star Diyarbakır otobüsü zincirleme kaza yaptı: 10 ölü, 39 yaralı Haber Merkezi – Mersin’de, Tarsus-Adana-Antep Otoyolu’nda 4 aracın karıştığı...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Xbox Next geliyor, PlayStation ayağa kalk büyüğün geldi!

Xbox Next geliyor, PlayStation ayağa kalk büyüğün geldi! Microsoft’un yeni oyun konsolu Xbox Next, teknoloji dünyasında büyük bir heyecan yaratıyor....
Devamını Oku
D21 Türkiye

Yargı – BÜYÜK FİNAL GECESİ İLE GENÇLERİN EĞİTİMİNE DESTEK!

Yargı… BÜYÜK FİNAL GECESİ İLE GENÇLERİN EĞİTİMİNE DESTEK! Kanal D’nin, üç sezondur ekranda olan Emmy ödüllü dizisi Yargı, görkemli bir...
Devamını Oku
D21 Türkiye

D21 News – 4 Avrupa ülkesi İHA ordusu kuruyor

4 Avrupa ülkesi İHA ordusu kuruyor Polonya hükümetinin, siber saldırılara karşı korunmak için 2 milyar zloti tahsis ettiğini ve ayrıca...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Nicki Minaj – HAVAALANINDA GÖZALTINA ALINDI!

Nicki Minaj… HAVAALANINDA GÖZALTINA ALINDI! ABD’li ünlü rapçi Nicki Minaj, valizinde yasaklı madde bulundurduğu iddiası ile Amsterdam‘daki Schiphol Havalimanı’nda gözaltına...
Devamını Oku
D21 Türkiye

D21 News – Polonya’nın Gniezno kentinde sağanak yağış ve dolu hayatı felç etti.

Polonya’nın Gniezno kentinde sağanak yağış ve dolu hayatı felç etti. Kamu binalarının da aralarında bulunduğu yüzlerce binayı su basarken, 1...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Muş’ta gökten yanmayan cisimler yağdı, halk korkuya kapıldı

Muş’ta gökten yanmayan cisimler yağdı, halk korkuya kapıldı Gökten bilinmeyen cisimler yağdı! Ateşe tutunca bile erimiyor: Bölge halkı çağrı yaptı...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Devlet Bahçeli’den asgari ücret açıklaması! İşte, Bahçeli’nin o soruya verdiği cevap

Devlet Bahçeli’den asgari ücret açıklaması! İşte, Bahçeli’nin o soruya verdiği cevap Son Dakika: Devlet Bahçeli’den asgari ücret açıklaması! Bir gazetecinin,...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Avrupa ülkeleri peş peşe duyurdu!

Avrupa ülkeleri peş peşe duyurdu! Son dakika haberi: Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, ülkesinin bu ay Filistin devletini resmen tanıyacağını...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Melis Sezen – KIRMIZI HALIDA LEOPAR ŞIKLIĞI!

Melis Sezen… KIRMIZI HALIDA LEOPAR ŞIKLIĞI! “Bir Cumhuriyet Şarkısı” filmini tamamlayan ve ardından Türk Hava Yollları reklamında oynayan Melis Sezen...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Kontrolden çıkan kamyonet devrildi: 1 ölü, 3 yaralı

Kontrolden çıkan kamyonet devrildi: 1 ölü, 3 yaralı Bursa‘nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, kontrolden çıkan kamyonetin devrilmesi sonucu meydana gelen kazada, 1...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Bingöl’de 3.7 büyüklüğünde deprem

AFAD duyurdu: Bingöl’de 3.7 büyüklüğünde deprem Son dakika haberi… Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Bingöl’de 3.7 büyüklüğünde depremin...
Devamını Oku
D21 Türkiye

P_tin’den Reisi açıklaması!

P_tin’den Reisi açıklaması! Rusya Devlet Başkanı Vladimir P_tin Belarus’a geldi. Yeniden devlet başkanı olduktan sonra ikinci yurtdışı seyahatini en yakın...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Türbülansa giren THY uçağı 150 metre düştü, kabin görevlisinin beli kırıldı

Türbülansa giren THY uçağı 150 metre düştü, kabin görevlisinin beli kırıldı THY uçağı şiddetli türbülansa girmesi sonucu 150 metre düştü:...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Yalı Çapkını’na veda etti

Yalı Çapkını’na veda etti Yalı Çapkını’nda Orhan karakterine hayat veren Emre Altuğ diziye veda etti. Dizi ekibinin pasta keserek veda...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Şanlıurfa’da bir binanın çatısına yıldırım düştü

Şanlıurfa’da bir binanın çatısına yıldırım düştü Şanlıurfa’da akşam saatlerinde etkili olan yağışlar yer yer olumsuzluklara sebep olurken, bazı yerlerde yayalar...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Fatiha Suresi Arapça ve Türkçe Okunuşu Anlamı

Fatiha Suresi Arapça ve Türkçe Okunuşu Anlamı (Meali) Faziletleri Kuran-ı Kerim’in ilk ve en önemli surelerinden biri olan Fatiha Suresi,...
Devamını Oku