Mayıs 27, 2024

Yağmurdan sonra: Dubai’nin iklim sorunlarına tepkisi Lübnan’ın gelecek kışına ilişkin endişeleri artırıyor..D21 News

0
67 il icin kuvvetli yagis ve firtina uyarisi e1713642166805 0zHbzT

Yağmurdan sonra: Dubai’nin iklim sorunlarına tepkisi Lübnan’ın gelecek kışına ilişkin endişeleri artırıyor

Rapor Mario Doueiry, İngilizce uyarlaması Yasmine Jaroudi

Fırtına geçmiş olmasına rağmen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) sokaklarında etkisi hissedilmeye devam ediyor. Yetkililerin suyu temizleme ve çamur, ağaçlar ve su altındaki araçlarla tıkanmış sokakları temizleme çabalarına rağmen bazı yollarda trafik aksamaya devam ediyor.

Dubai yetkilileri hızla harekete geçti ve bazı özel veya devlete ait şirketler bu krizin aşılmasına yardımcı olmaya karar verdi. Dubai hükümetinin yüzde 51’ine sahip olduğu Emaar Properties, yağmur ve selden etkilenen konut komplekslerindeki tüm eski ve yeni evleri, bölge sakinlerine hiçbir ücret ödemeden onarmayı taahhüt etti.

Benzer şekilde Damac Properties, kendi topluluklarının sakinlerinin korunmasını sağlamak için yerel hükümet yetkilileriyle koordinasyon sağladı, sel suyunu toplamak için tankerler görevlendirdi ve şikayetleri izlemek için yardım hatları kurdu.

Yağmurdan sonra: Dubai’nin iklim sorunlarına tepkisi Lübnan’ın gelecek kışına ilişkin endişeleri artırıyor

Bu arada Emirates Havayolları ve Fly Dubai, Cumartesi gününden itibaren Dubai Uluslararası Havalimanı’ndan normal uçuş programlarına yeniden başlayacağını duyurdu.

Özellikle Dubai’yi vuran bu olgunun nedeni olduğuna inanılan iklim değişikliği, Lübnan’da benzer olaylara yol açabilecek son 75 yılın en güçlüsü.

Geçen kış Lübnan’da iki gün boyunca bir ay boyunca görülen tipik yağış miktarına eşdeğer yağış yaşandı ve bu durum başta Dbayeh, Jal el Dib ve Beyrut Forumu yakınında olmak üzere birçok yolda su baskınlarına neden oldu. Beyrut Nehri’nin yatağının temizlenememesi ve ihmal edilmesi yolların sular altında kalmasına neden oldu.

İklim değişikliğiyle birlikte yollarımız ve altyapımız yoğun yağışlara dayanmaya hazır mı?

Devlet, artık küresel iklim değişikliğiyle bağlantılı olduğu için bu sorunla yüzleşmeyi planlamaya başlayacak mı? Geçen sefer hasar minimum düzeydeydi. Bir sonraki yağmur mevsimi öncesinde devlet hazırlıklı olacak mı?

Kaynak: IbcGroup

Dubai’deki kasırganın nedeni bulut tohumlama çıktı

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai kentinde son 75 yılın en şiddetli yağışları sele neden oldu.

Ülkede 24 saat içinde yaklaşık 1,5 yıllık yağmur yağdı. Bunun ardından da sosyal medyada bulut tohumlama yöntemiyle ilgili yanıltıcı spekülasyonlar dolaşmaya başladı.

Peki yağışlar ne kadar olağan dışıydı? Aşırı sağanak yağışların nedenleri nelerdi?

Yağışlar ne kadar aşırıydı?

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) kıyı bölgesinde yer alıyor. Genelde de çok kurak bir bölge olma özelliğini taşıyor.

Yılda ortalama 100 mm’den daha az yağış alsa da, zaman zaman aşırı sağanak yağışlar da yaşanıyor.

Son yağışlarda ise Dubai’ye 100 km uzaklıktaki Al-Ain kentinde 24 saat içinde yaklaşık 256 mm yağmur yağdı.

Sıcak ve nemli havayı içine çeken ve diğer hava sistemlerinin gelmesini engelleyen “kapalı alçak basınç hava sistemi” bunun ana nedeniydi.

İngiltere’de Reading Üniversitesi’nde meteoroloji uzmanı ve Körfez bölgesindeki yağış modellerini inceleyen Prof. Maarten Ambaum, “Dünyanın bu bölgesi uzun süre yağmursuz ve ardından da düzensiz, şiddetli yağışlarla bilinir. Ancak yine de bu çok nadir görülen bir yağıştı” diyor.

İklim değişikliği nasıl bir rol oynadı?

KAYNAK,GETTY IMAGES

İklim değişikliğinin ne kadar büyük bir rol oynadığını tam olarak ölçmek şu an için pek mümkün değil. Bunun için doğal ve beşeri unsurların bilimsel analizi gerekiyor. Ama bu da birkaç ay sürebilir.

Ancak rekor yağış, iklimin nasıl değiştiğiyle doğru orantılı.

Basitçe söylemek gerekirse; daha sıcak hava daha fazla nem tutabilir (her bir santigrat derece için yaklaşık yüzde 7 ilave nem olabilir); bu da yağmurun yoğunluğunu artırabilir.

Reading Üniversitesi’nde iklim bilimi profesörü Richard Allan, “Yağmurun şiddeti rekor kırdı, evet. Isınan iklimin, daha fazla nemle daha fazla ortaya çıkan fırtınaları ve aşırı yağış olaylarını ve bununla alakalı sel olaylarını giderek daha etkili hale getirmesinden söz edilebilir” diyor.

Kısa süre önce yapılan bir araştırmaya göre, dünya ısınmaya devam ettikçe BAE’nin büyük bölümünde yıllık yağış miktarı da yüzyılın sonuna kadar yaklaşık yüzde 30 oranında artabilir.

Yine İngiltere’de, Imperial College London’da iklim bilimi alanında çalışmalar yapan Dr. Friederike Otto, “İnsanlar petrol, gaz ve kömür yakmaya devam ederse iklim ısınmaya, yağışlar şiddetlenmeye ve sellerde can kayıpları olmaya devam edecek” diyor.

KAYNAK,REUTERS

Fotoğraf altı yazısı,

Bulut tohumlama nedir, Dubai’deki selde rolü var mı?

Bulut tohumlama, mevcut bulutlara gümüş iyodid denen bir madde serpiştirilmesiyle yağmuru tetiklemeye ve sonucunda da daha fazla yağmur üretmeye yardımcı olan bir teknik.

Uçaklarla yapılabilen bu teknik onlarca yıldır kullanılıyor ve BAE de son yıllarda su sıkıntısını gidermek için bu tekniği kullandı.

Sellerin ardından bazı sosyal medya kullanıcıları aşırı hava koşullarını, yanlış bir şekilde ülkedeki son bulut tohumlama operasyonlarına bağladı.

Bloomberg tarafından daha önce yayımlanan haberler, bulut tohumlama uçaklarının Pazar ve Pazartesi günleri kullanıldığını, ancak selin meydana geldiği Salı günü kullanılmadığını öne sürdü.

BBC bulut tohumlamanın ne zaman yapıldığını bağımsız olarak doğrulayamamış olsa da, uzmanlar bunun fırtına üzerinde en iyi ihtimalle küçük bir etkisi olacağını ve bulut tohumlamaya odaklanmanın “yanıltıcı” olduğunu söylüyor.

Dr. Otto, “Bulut tohumlama, Dubai çevresindeki bulutları su bırakmaya teşvik etmiş olsa bile, atmosfer iklim değişikliği nedeniyle bulutları oluşturmak için muhtemelen daha fazla su taşıyordu” diyor.

Bulut tohumlama, genellikle yağmur için önemli olan rüzgar, nem ve toz koşullarının yetersiz olduğu durumlarda kullanılıyor. Hava tahmincileri geçen hafta Körfez genelinde yüksek sel riski uyarısında bulunmuşlardı.

BAE’de, Abu Dabi’deki Khalifa Üniversitesi Çevre ve Jeofizik Bilimleri Bölüm Başkanı Prof Diana Francis, “Bu tür yoğun ve büyük ölçekli sistemler tahmin edildiğinde, bir hayli masraflı bir işlem olan bulut tohumlama yapılmaz çünkü bölgesel ölçekte bu kadar güçlü sistemleri tohumlamaya gerek yoktur” diyor.

BBC Meteoroloji Servisi’nde görev yapan meteoroloji uzmanı Matt Taylor da şiddetli hava olayının önceden tahmin edildiğini söyledi.

Taylor, “Bu hava olayından önce, (potansiyel bulut tohumlama etkilerini hesaba katmayan) bilgisayar modelleri yaklaşık 24 saat içinde bir yıllık yağış miktarının çok üzerinde yağmur yağacağını tahmin ediyordu” dedi.

Selin, bulut tohumlamasından beklenenden çok daha büyük olduğunu belirten Taylor, “Sel olayları, Bahreyn’den Umman’a kadar çok geniş bir alanda etkili oldu” diye.

BAE’de bulut tohumlama işlemlerini, hükümete bağlı Ulusal Meteoroloji Merkezi (NCM) yürütüyor.

BAE aşırı yağışlara ne kadar hazırlıklı?

KAYNAK,GETTY IMAGES

Şiddetli yağışların ölümcül sellere dönüşmesini önlemek, ani ve yoğun yağışlarla başa çıkmak için önlemler almak şart.

Yoğun bir şekilde şehirleşmiş olan Dubai’de nemi emecek çok az yeşil alan var. Şehirde drenaj sistemi de bu kadar yüksek yağış seviyelerine dayanıklı değil.

Prof. Francis, “yeni gerçeklik” olarak tanımladığı daha sık ve yoğun yağışlara uyum sağlamak için stratejiler geliştirilmesi gerektiğini söylüyor ve şöyle devam ediyor:

“Örneğin, yolların ve tesislerin altyapısının yeniden gözden geçirilmesi, bahar yağmurlarından gelen suyu depolamak ve yılın ilerleyen dönemlerinde kullanmak için rezervuarlar inşa edilmesi gerekiyor.”

BAE hükümeti Ocak ayında Dubai’deki sellere ilişkin yeni bir birim kurmuştu. Habervitrini

BAE: Şiddetli yağışlar ve dolunun ardından yeni istikrarsız hava dalgası yakında başlayacak

Pazartesi akşamı başlayan ilk dalga sırasında BAE’nin farklı bölgelerinde su basması, sel ve toprak kaymaları bildirildi

Yayınlanma: 16 Nis 2024 Sal, 12:47

Son güncelleme: 16 Nisan 2024 Salı 13:18

Şiddetli yağmur, gök gürültüsü, şimşek ve potansiyel dolu dahil olmak üzere ikinci bir istikrarsız hava dalgası, bu öğleden sonra BAE’yi kasıp kavuracak.

Bu durum, Pazartesi akşamından Salı öğlene kadar süren istikrarsız hava koşullarının ilk dalgasının ardından Salı günü Ulusal Meteoroloji Merkezi tarafından yayınlanan son hava durumu bülteninde ortaya çıktı.

Şiddetli yağışlar ve dolunun ardından yeni istikrarsız hava dalgası yakında başlayacak

Bu öğleden sonra başlayacak ikinci dalga, aynı zamanda konvektif bulut örtüsünde de bir artışa tanık olacak ve bu da yağış yoğunluklarının değişmesine yol açacak .

NCM, hava durumu bülteninde şunları söyledi: “Başka bir dalga Batı bölgelerinden başlıyor ve ülkenin dağınık bölgelerini kapsıyor; burada konvektif bulutların miktarı artıyor, farklı yoğunluktaki yağışlarla ilişkili, şimşek ve gök gürültüsünün eşlik ettiği ve dolu ihtimali var. bazı bölgelerde.”

Çarşamba sabahından Çarşamba öğleden sonraya kadar kıyı kesimlerde yağışlarla birlikte konvektif bulutların oluşması bekleniyor. “Bu bulutlar daha sonra odaklarını Doğu ve Kuzey bölgelerine kaydıracak ve Çarşamba öğle saatlerinde yavaş yavaş dağılacak.”

Yollar sular altında kaldı

Bu arada BAE, Pazartesi gecesi ile Salı günü arasında yoğun yağış ve gök gürültülü sağanak yağışlar yaşadı; şimşek ve şiddetli yağmur evleri mahvetti ve yolları su bastı.

KT Fotoğraf: Rahul Gajjar

NCM’nin çarşamba gününe kadar devam etmesi beklenen istikrarsız hava koşullarıyla ilgili daha önceki uyarılarına rağmen bölge sakinleri fırtınaların şiddeti karşısında şaşırdılar.

Abu Dabi, Dubai, Sharjah, Fujairah ve Ras Al Khaimah’daki insanlar, alçak basınç sistemi ülke genelinde yayılırken, BAE’nin farklı bölgelerinde su birikintileri ve toprak kaymalarının bildirildiği farklı yoğunluklarda yağışlar bildirdi.

Bölge sakinlerinin, özellikle alçak bölgelerdeki araçlar ve tabelalar su altındayken diz boyu sularda ilerlediği görüldü.

NCM’den bir uzman olan Dr. Ahmed Habib daha önce Khaleej Times’a şunları söylemişti: “Umman’ı etkileyen aynı düşük basınç sistemi BAE’yi de etkiliyor. Ancak farklı topoğrafyalardan dolayı yoğunluk farklılık göstermektedir. Umman, kuzeyden güneye uzanan geniş Hacer sıradağlarına sahip ve bu da BAE’ye kıyasla daha fazla bulut örtüsü ve yağışa neden oluyor.”

Kaynak: https://www.khaleejtimes.com/uae/weather/uae-after-heavy-rains-and-hail-new-wave-of-unstable-weather-to-begin-soon

Video: Dubai’de şiddetli yağmur su baskınlarına neden oldu

Dubai’de ve Birleşik Arap Emirlikleri ile Arap Yarımadası’nın diğer bölgelerinde şiddetli yağışlar nedeniyle hükümet çalışanlarına ve özel okul personeline Salı günü uzaktan çalışma talimatı verildi.

Emirlik’in Ulusal Meteoroloji Merkezi, saatte 70 km’ye (43 mil/saat) kadar rüzgarların eşlik edebileceği gök gürültülü sağanak yağış, yıldırım, yağış ve olası dolu konusunda uyarılarda bulundu.

Umman’da şiddetli yağışlar, Arap Yarımadası’nın doğu ucunda ani su baskınlarına neden oldu ve kurtarma operasyonları devam ederken en az 17 kişi hayatını kaybetti. Şiddetli yağışlar sırasında sık sık görülen ani sel baskınları, izleyenleri Arapça’da “wadi” olarak bilinen yakındaki kuru nehir yataklarına çekiyor. Ancak su baskını sırasında bu alanlar hızla suyla dolabiliyor ve bu durum hem kişiler hem de araçlar için tehlike oluşturuyor.

Kaynak: https://www.indiatoday.in/world/video/video-heavy-rain-lashes-in-dubai-causes-flash-floods-2527881-2024-04-16

 

About Author

Bir yanıt yazın

D21 Türkiye

Mersin’de Star Diyarbakır otobüsü zincirleme kaza yaptı: 10 ölü, 39 yaralı

Mersin’de Star Diyarbakır otobüsü zincirleme kaza yaptı: 10 ölü, 39 yaralı Haber Merkezi – Mersin’de, Tarsus-Adana-Antep Otoyolu’nda 4 aracın karıştığı...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Xbox Next geliyor, PlayStation ayağa kalk büyüğün geldi!

Xbox Next geliyor, PlayStation ayağa kalk büyüğün geldi! Microsoft’un yeni oyun konsolu Xbox Next, teknoloji dünyasında büyük bir heyecan yaratıyor....
Devamını Oku
D21 Türkiye

Yargı – BÜYÜK FİNAL GECESİ İLE GENÇLERİN EĞİTİMİNE DESTEK!

Yargı… BÜYÜK FİNAL GECESİ İLE GENÇLERİN EĞİTİMİNE DESTEK! Kanal D’nin, üç sezondur ekranda olan Emmy ödüllü dizisi Yargı, görkemli bir...
Devamını Oku
D21 Türkiye

D21 News – 4 Avrupa ülkesi İHA ordusu kuruyor

4 Avrupa ülkesi İHA ordusu kuruyor Polonya hükümetinin, siber saldırılara karşı korunmak için 2 milyar zloti tahsis ettiğini ve ayrıca...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Nicki Minaj – HAVAALANINDA GÖZALTINA ALINDI!

Nicki Minaj… HAVAALANINDA GÖZALTINA ALINDI! ABD’li ünlü rapçi Nicki Minaj, valizinde yasaklı madde bulundurduğu iddiası ile Amsterdam‘daki Schiphol Havalimanı’nda gözaltına...
Devamını Oku
D21 Türkiye

D21 News – Polonya’nın Gniezno kentinde sağanak yağış ve dolu hayatı felç etti.

Polonya’nın Gniezno kentinde sağanak yağış ve dolu hayatı felç etti. Kamu binalarının da aralarında bulunduğu yüzlerce binayı su basarken, 1...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Muş’ta gökten yanmayan cisimler yağdı, halk korkuya kapıldı

Muş’ta gökten yanmayan cisimler yağdı, halk korkuya kapıldı Gökten bilinmeyen cisimler yağdı! Ateşe tutunca bile erimiyor: Bölge halkı çağrı yaptı...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Devlet Bahçeli’den asgari ücret açıklaması! İşte, Bahçeli’nin o soruya verdiği cevap

Devlet Bahçeli’den asgari ücret açıklaması! İşte, Bahçeli’nin o soruya verdiği cevap Son Dakika: Devlet Bahçeli’den asgari ücret açıklaması! Bir gazetecinin,...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Avrupa ülkeleri peş peşe duyurdu!

Avrupa ülkeleri peş peşe duyurdu! Son dakika haberi: Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, ülkesinin bu ay Filistin devletini resmen tanıyacağını...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Melis Sezen – KIRMIZI HALIDA LEOPAR ŞIKLIĞI!

Melis Sezen… KIRMIZI HALIDA LEOPAR ŞIKLIĞI! “Bir Cumhuriyet Şarkısı” filmini tamamlayan ve ardından Türk Hava Yollları reklamında oynayan Melis Sezen...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Kontrolden çıkan kamyonet devrildi: 1 ölü, 3 yaralı

Kontrolden çıkan kamyonet devrildi: 1 ölü, 3 yaralı Bursa‘nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, kontrolden çıkan kamyonetin devrilmesi sonucu meydana gelen kazada, 1...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Bingöl’de 3.7 büyüklüğünde deprem

AFAD duyurdu: Bingöl’de 3.7 büyüklüğünde deprem Son dakika haberi… Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Bingöl’de 3.7 büyüklüğünde depremin...
Devamını Oku
D21 Türkiye

P_tin’den Reisi açıklaması!

P_tin’den Reisi açıklaması! Rusya Devlet Başkanı Vladimir P_tin Belarus’a geldi. Yeniden devlet başkanı olduktan sonra ikinci yurtdışı seyahatini en yakın...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Türbülansa giren THY uçağı 150 metre düştü, kabin görevlisinin beli kırıldı

Türbülansa giren THY uçağı 150 metre düştü, kabin görevlisinin beli kırıldı THY uçağı şiddetli türbülansa girmesi sonucu 150 metre düştü:...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Yalı Çapkını’na veda etti

Yalı Çapkını’na veda etti Yalı Çapkını’nda Orhan karakterine hayat veren Emre Altuğ diziye veda etti. Dizi ekibinin pasta keserek veda...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Şanlıurfa’da bir binanın çatısına yıldırım düştü

Şanlıurfa’da bir binanın çatısına yıldırım düştü Şanlıurfa’da akşam saatlerinde etkili olan yağışlar yer yer olumsuzluklara sebep olurken, bazı yerlerde yayalar...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Fatiha Suresi Arapça ve Türkçe Okunuşu Anlamı

Fatiha Suresi Arapça ve Türkçe Okunuşu Anlamı (Meali) Faziletleri Kuran-ı Kerim’in ilk ve en önemli surelerinden biri olan Fatiha Suresi,...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Pucca lakaplı internet fenomeni Selen Pınar Işık kimdir?

Pucca lakaplı internet fenomeni Selen Pınar Işık kimdir? 2000’li yılların başlarında tanınmaya başlayan Pucca, 2010 yılında blog yazılarını kitaplaştırmaya karar...
Devamını Oku
D21 Türkiye

Adana – Gazze konulu konser düzenlendi

Adana’da Gazze konulu konser düzenlendi Peygamber Sevdalıları Vakfı Adana İl Koordinatörlüğünce Merkez Park Amfi Tiyatro Gösteri Salonunda, Özlem Ajans sanatçılarının...
Devamını Oku
D21 Türkiye

D21 News – Dursun Özbek, Süheyl Batum’u geride bırakarak başkanlığa tekrar seçildi

Galatasaray’da seçim sonucu açıklandı. Dursun Özbek, Süheyl Batum’u geride bırakarak başkanlığa tekrar seçildi. 14. sandık sonucuna göre 2173’e 672’lik bir...
Devamını Oku